Friday, October 29, 2010

Inspiration

Source: May all your weeds be wildflowers, google, Stockholm streetstyle, face hunter

A little inspiration post. Just some pictures that i thought i like and you also may like.

Monday, October 25, 2010

Random

At the moment, my days are filled with sewing the collection, learning swedish, making feather jewerly and ofcourse sketches. But, i got new boots, actually two pairs of new boots. And a funny fact, first day first thing what i bought was beige boots and, guess what was the name of them? Johanna's new ;). And Thursday i'm going to the city with Julia.

Wednesday, October 20, 2010

Tomorrow i will go to Sweden for almost two weeks! Awesome, huh?

Thursday, October 7, 2010

Te kindlast kõik teate kui palju sekkareid on Tartus. Ja kuna ma paar nädalat tagasi käisin seal ei saanud ma ära jätte nende külastamast ja tänu Anni Jürgensoni abile leidsin ma ka kõige paremad kaltsukad ülesse :) Nii, et suur suur aitäh sulle! Ja miks ma nüüd äkki sellest hakkasin rääkima? Kuna see vana-roosa blazer mul seljas on ühest nendest 100'st kaltsukast pärit. Ja see oli nii odav- 5 krooni. Natuke vajas tuunimist, kuid siin on tulemus. Ma armastan seda.
Mustvalge peavõru on pärit aga Monkist ja ainult 15 krooni.
Ja kui ma räägin juba sellest blazerist siis ma peaksin rääkima ka sellest, et mul on mu emaga totaalselt ühine maitse. Me mõlemad jumaldame aprikoosi beezi/roosat, vana-roosat ja selliseid toone. Ja see on naljakas, sest ta ise kandis täpselt sama stiili riideid, käis tihti kaltsukates ja õmbles palju riideid nagu mina ja isegi meie huvid on samad kui arvestada seda, et mu ema tegeles kunstiga päris palju. Ühesõnaga ma olen üsna oma ema koopia.
Täna õhtul pilatesesse, ehk peaksin sättima hakkama.

TRANLATION: This blazer i got from a second hand, few weeks ago. So i littel DIY it and here is the result, i love love it.
And when i'm already talking about the blazer, i should say that me and my mom have really same taste. She liked peach color and old-pink, and i love exactly the same colors. She had same style what i have now, also we have the same interests, she also did art and sewed many many things. So i am my mothers copy, fun, huh?
Soon i will go to pilates again, so,
love ya!

And what can i say, i love Estonian music and Jäääär!